niedziela, 12 marca 2017

Sungrazing comets

Komety muskające Słońce 
Komety, które przechodząc przez punkt przysłoneczny swojej orbity, przechodzą ekstremalnie blisko powierzchni Słońca. Podczas takich spotkań może dojść do rozpadu tych komet, bądź mogą one ulec destrukcji w koronie słonecznej.
Do komet muskających Słońce należy 5 grup: Kreutza, Krachta, Krachta II, Marsdena (Machholza) i Meyera. Grupa Kreutza jest najbardziej rozpowszechniona. Należy do niej ponad 1000 obiektów (aż 90% komet obserwowanych przez sondę SOHO należy do tej właśnie grupy komet). Do grupy Kreutza należy np. Kometa Ikeya-Seki. Komety z grupy Kreutza powstały prawdopodobnie w wyniku kolejnych rozpadów jednej, ogromnej komety przelatującej bardzo blisko Słońca w XII wieku[1]. Zarówno do grupy Marsdena, jak i Krachta należy kometa 96P/Machholz; one też są źródłem dwóch rojów meteorów: Kwadrantyd (pochodzącego od planetoidy (196256) 2003 EH1) i Arietyd.

niedziela, 5 marca 2017

Fotografia cyfrowa



Porównanie fotografii analogowej i cyfrowej

Fotografia cyfrowa – polega na zachowaniu wybranego kadru w postaci cyfrowej, a nie, jak w fotografii tradycyjnej, na utrwaleniu go na chemicznym nośniku światłoczułym. Do wykonywania zdjęć, w odróżnieniu od fotografii tradycyjnej (nazywanej nieprawidłowo analogową), gdzie stosuje się klasyczny aparat fotograficzny, służy sprzęt o odmiennej konstrukcji noszący nazwę: cyfrowy aparat fotograficzny.

Zalety fotografii cyfrowej:

1. Zaraz po zrobieniu zdjęcia możesz je podziwiać na wyświetlaczu LCD
2. Nie kupujesz filmów, a korzystasz z kart pamięci, które służą ci wielokrotnie
3. Przed zrobieniem odbitek na papierze masz możliwość korekcji zdjęć
4. Płacisz za odbitki wybranych zdjęć, a nie wszystkich na kliszy ; )
5. Zdjęcia możesz kopiować dowolną ilość razy pomiędzy cyfrowymi nośnikami bez utraty jakości
6. Dzięki cyfrowej archiwizacji nie zajmują ci dużo miejsca w domu, a swoje zdjęcia możesz mieć zawsze przy sobie.
7. Oszczędzasz czas na skanowaniu ; )
8. Aparaty cyfrowe o takich samych parametrach jak analogowe przeważnie są o wiele mniejsze od nich
9. Cyfrowe aparaty oferują porównywalną a niejednokrotnie wyższą rozdzielczość od aparatów tradycyjnych
10. Możliwość dołączania do zdjęć dodatkowych danych, takich jak data i czas wykonania zdjęcia, model aparatu, czas naświetlania, użycie lampy błyskowej itp. Ułatwia to przeglądanie i sortowanie zdjęć.


Fotografia tradycyjna, fotografia chemiczna – fotografia, w której nośnikiem obrazu są chemiczne materiały światłoczułe (filmy, błony, płyty, klisze, papiery itp.). W fotografii tradycyjnej dominuje fotografia srebrowa, czyli fotografia oparta na światłoczułych halogenkach srebra. Do fotografii tradycyjnej zaliczają się też szlachetne techniki fotograficzne wykorzystujące światłoczułe właściwości chromianów.

Fotografia analogowa (tradycyjna)

-nośnikiem obrazu są chemiczne materiały więc wiadomo jak wygląda wywoływanie zdjęć- znacznie gorzej niż w fotografii cyfrowej
- zazwyczaj aparaty analogowe maja dłuższa żywotność baterii
-aparaty analogowe są mało używane przez ludzi- wyparły je cyfrowe, idąc do szkoły nie bierzemy aparatu analogowego a może akurat coś nam wpadnie do oka co chcielibyśmy sfotografować,
- w tej fotografii zdjęcie nie ma tak bardzo określonej rozdzielczości jak w przypadku fotografii cyfrowej
- chcąc mieć zdjęcia na kompiuterze analogowe trzeba je zeskanować- niesie to za sobą gorsza jakosc zdjęcia
- lepsza rozpietość tonalna niż w cyfrówce
-tutaj robiąc obiekty szerokokątne uzyskujemy lepszy efekt niż gdy robimy to w cyfrówce
Budowa aparatu cyfrowego


Typy aparatów cyfrowych


  • Aparaty kompaktowe – forma rozwojowa wywodząca się z klasycznych aparatów kompaktowych, charakteryzująca się zwartą budową i niewielkimi rozmiarami oraz znacznym uproszczeniem i zautomatyzowaniem obsługi. Niewielkie rozmiary przetworników, a co za tym idzie, bardzo krótkie ogniskowe stosowanych obiektywów powodują, iż aparaty te charakteryzują się dużą głębią ostrości, co z kolei powoduje, iż niekiedy nie stosuje się w nich układów ustawiania ostrości. Historycznie rzecz biorąc, to właśnie małe rozmiary przetworników i obiektywów pierwszych aparatów cyfrowych spowodowały, że wprowadzając je na rynek zdecydowano się zaadaptować do tego celu bardzo popularną w owym czasie formę tradycyjnych aparatów kompaktowych. W okresie rozwoju cyfrowe kompakty przybierały różne formy, od najbardziej zminiaturyzowanych aparatów kieszonkowych o grubości kilku do kilkunastu milimetrów, do rozbudowanych zarówno od strony możliwości regulacji dostępnych dla użytkownika, jak i wielkości matryc i obiektywów, stawiając je tym samym blisko granicy zaliczania ich do aparatów typu bridge camera.



  • Lustrzanki cyfrowe - (ang. DSLR, Digital Single Lens Reflex), których konstrukcja oparta jest na klasycznej lustrzance jednoobiektywowej, gdzie błonę światłoczułą zastąpiła duża matryca, o rozmiarach porównywalnych z pojedynczą klatką filmu małoobrazkowego 24×36 mm. W optycznym wizjerze widoczny jest obraz rzutowany na matówkę bezpośrednio z obiektywu aparatu poprzez uchylne lustro zasłaniające migawkę i matrycę. W momencie robienia zdjęcia lustro unosi się, a światło kierowane jest bezpośrednio na matrycę. Istnieją również lustrzanki z lustrem półprzepuszczalnym – SLT. W takich aparatach lustro nie zmienia swojej pozycji w momencie wykonywania zdjęcia, co znacznie podnosi szybkość robienia zdjęć seryjnych[1]. Istotną zaletą lustrzanek jest również możliwość wymiany obiektywów.



  • kompaktowe z wymierną optyką - (potocznie hybrydy lub DSLR-like) – szeroka grupa aparatów, których wspólną cechą jest brak optycznego układu celowniczego występującego w lustrzankach oraz brak cech konstrukcyjnych i użytkowych pozwalających jednoznacznie zaliczyć je do kompaktów. Z reguły oferują możliwość ręcznego ustawienia wielu parametrów, a pod względem rozwiązań ergonomicznych zbliżone bywają do lustrzanek. Oprócz wyświetlacza LCD przeważnie wyposażone są także w wizjer elektroniczny (EVF) zapewniający podgląd obrazu wprost z matrycy. Typowo wyposażane są również w niewymienne obiektywy zmiennoogniskowe, niekiedy o dużej transfokacji (superzoom).